AYTUNÇ ALTINDAL ile SÖYLEŞİ

 

 

Son günle’de bir EKÜMÜNE sözcüğü dolaşıyor dillerde.Bizde Sisli Gazetesi olarak konunun uzmanına danışıp bu konuda bilgilenmek istedik.Konunun uzmanı deyince’de akımıza ilk gelen isim di AYTUNC ALTİNDAL

  NEDİR EKUMENİK OLMAK,PATRİKHANE EKUMENİK OLMAYİ NİCİN İSTEMEKTEDİR.

 

Bu gune kadar Patrikhaneye çeşitli davetler ve çağrılar yapıldığı halde,Patrikhane ve Patrik EKUMENİK OLMAK NEDİR konusunda hiçbir şekilde bilgi vermemişlerdir.İlk defa gecen ay Emin Sirin dostumuzun hazırladığı bir soru üzerine,Türkiye Büyük Millet Meclisine bir açıklama yapmak zorunda kaldılar.Bu resmi yazıda Patrik ve Patrikhane,ekümenik nedir konusunda kendilerinin ne anladığını açıklayan bir resmi yazı gönderdiler.Altında,Patrikhaneyi temsilen bir metropolitin imzası vardı.Ve bununda hukuki bir yazı olduğu’da TBMM sine bildirilmişti.Simdi buradan yola çıkarak baktığımızda`...Patrik ve Patrikhane diyorki,..

...EKUMENİK DERKEN BİZİM KASTETTİGİMİZ HRİSTİYANLİK UMMETİDİR.yani kelime doğrudan doğruya  UMMET kelimesidir.

Ve bu ümmetin başı olan Patrikte ekümeniktir...Çünkü ortada bir ümmet vardır,birde ümmetin başı olan kişi vardır ,oda ekumenik olan Patriktir.

İste gördüğünüz gibi Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı bir tavrı,hiç bir kuşkuya meydan vermiyecek şekilde  ben Türkiye Cumhuriyeti yasalarını kabul etmiyorum diyor.

 

PEKİ UMMET OLDUKLARİNİ ACİKLAMALARİNİN GETİRECEGİ PROBLEMLER NELERDİR.

 

Türkiye’de UMMET yok MİLLET var dır.Türkiye Cumhuriyetinde  EGEMENLİK KAYİTSİZ SARTSİZ MİLLETİNDİR.

 

PEKİ BİR MİLLETİN İCİNDE UMMETLER OLABİLİRMİ

 

Olamaz,ne varki milletin içinde azınlıklar olabilir.Ümmet sistemi olduğu takdirde azınlık olmaz.Ümmetler kendi aralarında,kendi başına bir Ümmet olarak devam eder.Burası çok önemli.Yani doğrudan doğruya Anayasaya aykırı bir durum ortaya koyuyor.Ve diyor’ki,ben Türkiye Cumhuriyetinin anayasasını kabul etmiyorum.

Eğer ümmet varsa Türkiye’de,yani Rum ortadokslari bir ümmet oluşturuyorlarsa,kuşkusuz Müslümanlarda bir ümmet oluştururlar o zaman onlara’da bir HALİFE gerekir.Hilafet gerekir.Bunların hangisi laik T C tinde var.İste olmadığı halde oldurulması yönünde yapılan çabalardır...

 

PEKİ TURKİYE DEVLETİNDEN GOTURECEGİ SEYLER NELERDİR.

 

Bu Türkiye devletinde LOZAN’ın ortadan kaldırılması ve bizzat Türkiye Devleti Lozanı kendi elleri ile çöpe atıyor demektir.

 

PEKİ LOZAN COPE ATİLİRSA NE OLUR.

 

Bu yıllarca sorulmuştur,Lozan bir zafermiydi,bir hezimetmiydi.Bunun cevabi şöyledir.Peki neden Patrikhane kendini ümmet olarak gösteriyor.Lozan antlaşmasında yer alan maddeler çerçevesinde 38.ve 45.maddeler arasında Patrikhanenin bir ümmet değil bir azınlık olduğu belirtiliyor.Patrik diyor’ki,biz Hristiyan ümmetiyiz.Peki o zaman Lozan ne oluyor Lozan beni bağlamaz diyor.Lozanın bağlamaması keyfiyetine bakarsak o zaman Türkiye Cumhuriyetini çöpe atmak çıkıyor karşımıza.T C Devleti 20 temmuz 1923 yılından itibaren başlayan ve sona eren 24 temmuz Lozan antlaşması yapıldıktan sonra bir madde statüsüne yükseltilmiş oluyor YANİ    Türkler bir Millet olduklarını ispat etmiş oldular.Ondan sonraki  29 ekim 1923 de Devlet ilan edildi. Cünkü  Milletin Devleti olur,Milletin Devleti vardır,Azınlığı vardır,Millet değilseniz ,Devlette değilsiniz demektir.

 

PEKİ BUNDAN ONCESİNDE NASİLDİ DURUM.

 

Bundan öncesinde Sevr antlaşması sırasında Türkiye’de yaşayan,yani Osmanlı imparatorluğunun dağılması sırasında yasayan insanlar,yani Müslümanlar taraf kabul edilmemişlerdi.

 

PEKİ KİMLER TARAF OLARAK KABUL EDİLMİSTİ

 

Ermeniler,Rumlar,Yahudiler,ve diğerleri taraf statüsünde gelmişti Peki niye,demişlerdi’ki Avrupalılar,Müslümanlar bir ümmettir.Henüz bir millet olamamışlardır,dolayısıyla ümmetin milletler camiası içinde yeri yoktur.Türkiye’de yapılmış olan bu mücadelede Müslümanların bir ümmet değil,Türk adı altında bir millet olduklarının bir ispat çabası içinde olmuştur.Yoksa bu topraklar tamamen işgal altında kalacaktı,bize de burada yer kalmayacaktı.

O zaman Lozan antlaşmasını çöpe atalım dediğimiz zaman Millet olma hakkinizi çöpe attığınız zamanda diyecekler ki,ver şu Devleti bize ,çünkü Devleti sana veren biziz.Çünkü 29 ekim1923 de devlet olduğunu ilan ettin ,bizde seni tanıdık ..Simdi sen diyorsun’ki ben devlet değilim niye,çünkü ben Millet değilim.İşte bu tuzak hazırlanıyor Türkiye’ye.

Papaz simdi isine geldiği için siyaseten ümmetçilik yapmaya basladi..Yani herkes bıraktı ümmetçiliği,Papaz başladı ümmetçiliğe.Başımıza birde Rum Ortadoks Papazi çıktı..Ha öyleyse Türkiye Cumhuriyeti Papaz ve Patrikhane hakkında soruşturma açabilir,açmalıdırda ..Bu çok önemli bir konu......

 

BİRDE SU YENİ CİKAN BİR KANUN VAR.TURKİYEDE TURK ADİ KULLANARAK BİR DERNEK KURULAMAZ DİYE .BU KONUDAKİ DUSUNCELERİNİZİ ALABİLİRMİYİM.

 

2 gün önce Yunanistan anayasa mahkemesi bir karar aldı.Yunanistan’da Türk adı ile dernek kurulması yasaktır dedi ve yasakladı Neye dayandırarak.dedi’ki Lozan antlaşması çerçevesinde bunun yapılması mümkün değildir dedi....

Sonuç şu,Yunanistan’da Türk adıyla herhangi bir şekilde dernek kurmak yasakken,Türkiye2de Türk adıyla,Türk adi kullanılarak Türkler tarafından,Müslümanlar tarafından bir dernek,bir cemiyet veya bir teşkilat kurulmasıda yasaklandı.Çünkü Büyük Millet Meclisi kararı olmadan Türk adini kullanarak bir dernek kuramaz.Avrupa birliği uyum yasaları çerçevesinde böyle bir zorlama yapıldı zorlama yapılmasıyla 17 Aralık’ta,Türkiye kabul etmesinden bir hafta sonra Yunanistan’da karar aldı.Yunanistan dedi ki Türkiye’de Türkler Türk adı altında dernek kuramazken Yunanistan’da nasıl kursunlar.Kendileri izin vermiyorlar böyle bir şeye.

İste bu iki husus önümüzdeki donemin en önemli olayıdır.Bu olay çok büyük problemler getirecektir.Bana göre son günlerin  gündemine oturmuştur bu olay.İste SİSLİ GAZETESİ de önemli güncel olaylara imza attığı için bu olayı gündeme getirmelidir.Buradan gazetenize yine sevgi ve teşekkürlerimi iletiyorum. BAŞARİLAR.

 

Güzin Osmancık

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !